Staying on Budget

For people who love money.

Grocery List Menu 6 – Family of 2

Week 6 will cost about $68.27. If you made week previous menu's week 6 will cost about $57.86 If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

What’s in the cupboard?

Pantry

These are pantry items I assume you have, about how much they cost and are NOT included in the grocery list:

  • butter $3.49
  • brown sugar $1.89
  • canola oil 32 oz. $3.49
  • corn starch $1.49
  • flour $2.19
  • mayo $2.19
  • peanut butter $2.49
  • rice vinegar $1.99
  • salad dressing $2.19
  • sesame oil $2.79
  • soy sauce $1.19

Spices

These are spices I assume you have, about how much the cost and are NOT included in the grocery list.

  • cayenne pepper $1.52
  • chili powder $1.00
  • garlic powder $1.00
  • ground coriander $3.19
  • lemon pepper seasoning $1.89
  • paprika $1.00
  • pepper $2.08
  • red pepper flakes $1.00
  • salt $2.08
  • season all salt $2.29

Grocery List - Store brand (Metro Detroit) $68.27

  • 1 - lemon $0.99
  • 1 - bulb of garlic $0.67
  • 1 - red pepper $1.39
  • 1 - jalapeno pepper $0.22
  • 1 - green beans 1/2 pound $0.85
  • 1 - iceberg lettuce $1.49
  • 1 - pound carrots $0.98
  • 1 - small bag salad $2.99
  • 1 - pound sliced mushrooms $1.99
  • 1 - Grape Tomatoes 10 oz. $2.49
  • 2 - avocado $1.76
  • 1 - bag of onions 3 Ibs $2.19
  • 1 - bag potatoes 5 pounds $2.49
  • 1 - pork steak package (2 steaks) $11.67
  • 1 - pound boneless skinless chicken breast $8.53
  • 1 - jar pickle chips 16 oz. $1.99
  • 1 - chicken broth 14.5 oz. $0.89
  • 1 - panko bread crumbs 8 oz. $1.49
  • 1 - long grain rice 16 oz. $0.99
  • 1 - refried beans 16 oz. $0.89
  • 1 - black beans 15 oz. $1.00
  • 1 - salsa 16 oz. $1.29
  • 1 - whole wheat tortilla 8 inch $1.79
  • 1 - jar pace picante sauce 16 oz $2.38
  • 1 - sour cream $1.79
  • 1 - shredded cheddar cheese 8 oz. $2.29
  • 1 - dozen eggs $1.79
  • 1 - package cod 8 oz. $8.99

Grocery List - If you made week 5

Store brand (Metro Detroit) $57.86

  • 1 - lemon $0.99
  • 1 - red pepper $1.39
  • 1 - jalapeno pepper $0.22
  • 1 - green beans 1/2 pound $0.85
  • 1 - iceberg lettuce $1.49
  • 1 - small bag salad $2.99
  • 1 - pound sliced mushrooms $1.99
  • 1 - Grape Tomato 10 oz. $2.49
  • 2 - avocado $1.76
  • 1 - pork steak package (4 steaks) $11.67
  • 1 - pound boneless skinless chicken breast $8.53
  • 1 - jar pickle chips 16 oz. $1.99
  • 1 - chicken broth 14.5 oz. $0.89
  • 1 - panko bread crumbs 8 oz. $1.49
  • 1 - long grain rice 16 oz. $0.99
  • 1 - refried beans 16 oz. $0.89
  • 1 - black beans 15 oz. $1.00
  • 1 - salsa 16 oz. $1.29
  • 1 - whole wheat tortilla 8 inch $1.79
  • 1 - jar pace picante sauce 16 oz $2.38
  • 1 - dozen eggs $1.79
  • 1 - package cod 8 oz. $8.99

© 2022 Staying On Budget LLC

stayingonbudget.com is owned and operated by Staying On Budget LLC.

Staying On Budget LLC is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program and earns from qualifying purchases. 

Related articles

Grocery List Menu 8 – Family of 2

Week 8 will cost about $58.20. If you made previous weeks then week 8 will cost about $53.28. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Grocery List Menu 7 – Family of 2

Week 7 will cost about $69.34. If you made previous weeks then week 7 will cost about $68.75 If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Grocery List Menu 5 – Family of 2

Week 5 will cost about $59.68. If you made week 4 then week 5 will cost about $56.52. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Christin Lee

FULL TIME BUDGET BLOGGER

It is fun to think that there might be a short cut but the reality is planning plus diligence equals financial freedom.

My Favorite Articles