Staying on Budget

For people who love money.

Grocery List Menu 4 – Family of 2

Week 4 will cost about $69.60. If you made week 3 then week 4 will cost about $55.04. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

What’s in the cupboard?

Pantry

These are pantry items I assume you have, about how much they cost and are NOT included in the grocery list:

  • butter $2.98
  • brown sugar $1.69
  • canola oil 32 oz. $3.49
  • corn starch 16 oz. $1.49
  • olive oil $2.52
  • salad dressing $2.19
  • soy sauce $1.37

Spices

These are spices I assume you have, about how much the cost and are NOT included in the grocery list.

  • dried basil $1.09
  • crushed red pepper flakes $1.00
  • garlic powder $1.00
  • ground cumin $3.49
  • italian seasoning $1.00
  • dried oregano $1.00
  • pepper $2.08
  • salt $2.08

Grocery List - Store brand (Metro Detroit) $69.60

  • 1 - bulb of garlic $0.67
  • 1 - small fresh gingerroot $0.60
  • 1 - brussel sprouts 24 oz. $3.50
  • 2 - zucchini $1.50
  • 2 - red pepper $2.78
  • 1 - pound mushrooms $1.99
  • 1 - pound green beans $1.69
  • 1 - iceberg lettuce $1.99
  • 1 - small bag salad $1.69
  • 4 - tomatoes $3.29
  • 1 - avocado $0.99
  • 1 - bag of onions $2.19
  • 1 - bag potatoes 5 pounds $2.49
  • 1 - turkey breast 20 oz. $5.00
  • 1 - italian turkey links $4.99
  • 1 - pound ground beef $6.49
  • 1 - sliced black olives 2.25 oz. $1.59
  • 1 - brown or white long grain rice 16oz $0.99
  • 1 - picante sauce 16 oz. $2.39
  • 1 - can black beans 14.5 oz. $0.79
  • 1 - corn tortillas 6 inches (need 8) $1.99
  • 1 - chicken broth 14oz $0.50
  • 1 - can diced tomatoes and green chilies 14.5 oz. $1.00
  • 1 - can diced tomatoes 28 oz. $1.25
  • 1 - bread crumbs $2.69
  • 1 - pepper jack cheese block 8 oz. or shredded pepper jack cheese $2.29
  • 1 - cheese tortellini 19 oz. $3.99
  • 1 - monterey jack cheese $2.29
  • 1 - tub shredded parmesan cheese $2.50
  • 1 - fat free cream cheese $1.39
  • 1 - half gallon milk $1.99
  • 1 - frozen chopped spinach 10 oz. $1.00
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Share on print

© 2022 Staying On Budget LLC

stayingonbudget.com is owned and operated by Staying On Budget LLC.

Staying On Budget LLC is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program and earns from qualifying purchases. 

Related articles

Grocery List Menu 8 – Family of 2

Week 8 will cost about $58.20. If you made previous weeks then week 8 will cost about $53.28. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Grocery List Menu 7 – Family of 2

Week 7 will cost about $69.34. If you made previous weeks then week 7 will cost about $68.75 If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Grocery List Menu 6 – Family of 2

Week 6 will cost about $63.31. If you made week 5 then week 6 will cost about $55.39 If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Christin Lee

FULL TIME BUDGET BLOGGER

It is fun to think that there might be a short cut but the reality is planning plus diligence equals financial freedom.

My Favorite Articles