Staying on Budget

For people who love money.

Grocery List Menu 2 – Family of 2

Week 1 will cost about $65.55. If you made week 1 then week 2 will cost about $53.49. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

What’s in the cupboard?

Panrty

These are pantry items I assume you have, about how much they cost and are NOT included in the grocery list:

  • butter $2.98
  • corn starch $1.49
  • flour 5 Ib $1.79
  • hoisin sauce $3.59
  • honey mustard $1.29
  • olive oil $2.52
  • sesame oil $3.19
  • soy sauce $1.37

Spices

These are spices I assume you have, about how much the cost and are NOT included in the grocery list.

  • lemon pepper $2.69
  • pepper $2.08
  • salt $2.08

Grocery List - Store brand (Metro Detroit) $65.55

  • 1 - lemon $0.99
  • 1 - bunch green onions $0.59
  • 1 - sugar snap peas 8oz $3.99
  • 1 - pound green beans $1.79
  • 1 - pound broccoli crowns $1.89
  • 1 - large bag salad $2.99
  • 1 - bag potatoes 5 pounds $2.49
  • 1 - pound top sirloin steak $11.33
  • 1 - pound chicken thighs $5.08
  • 1 - pound chicken breast $6.63
  • 1 - box brown brown or white minute rice $1.79
  • 2 - chicken broth 14oz 1.38
  • 1 - spiral pasta or gemelli $1.79
  • 1 - small tube pasta or ziti $1.49
  • 1 - bread crumbs $2.69
  • 1 - pesto $3.29
  • 1 - apricot preserves $3.49
  • 1 - sliced almonds $2.19
  • 1 - half gallon milk $1.99
  • 1 - tub parmesan cheese $2.50
  • 1 - shredded cheddar cheese 8oz $2.29
  • 1 - frozen peas 12oz $1.00
  • 1 - garlic bread $1.67
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Share on print

Related articles

Korean beef prep

Grocery List Menu 1 – Family of 2

Week 1 will cost about $59.12 If you stay with store brands and sale items these numbers will be lower.

Grocery List Menu 4 – Family of 2

Week 4 will cost about $69.60. If you made week 3 then week 4 will cost about $55.04. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Grocery List Menu 3 – Family of 2

Week 3 will cost about $54.61. If you made week 2 then week 3 will cost about $44.27. If you stay with store brands and sale items these numbers might be lower.

Christin Lee

FULL TIME BUDGET BLOGGER

It is fun to think that there might be a short cut but the reality is planning plus diligence equals financial freedom.