Staying on Budget

For people who love money.

Grocery List Menu 5 – Family of 4

Week 5 will cost about $98.25. Store brands and sale items are the key to even more savings!

What’s in the cupboard?

Pantry

These are pantry items I assume you have and about how much they cost.  They are NOT included in the grocery list:

  • corn starch $1.49
  • butter $3.49
  • honey $3.99
  • salad dressing $2.49
  • olive oil $3.99

Spices

These are spices I assume you have and about how much the cost.  They are NOT included in the grocery list.

  • bay leaf $2.48
  • dried oregano $1.00
  • ground cumin $2.48
  • italian seasoning $1.00
  • pepper $2.08
  • salt $2.08

Grocery List - Store brand (Metro Detroit) $98.25

  • 1 - bulb fresh garlic $0.67
  • 1 - red pepper $1.39
  • 1 - green pepper $0.79
  • 1 - zucchini $0.80
  • 1 - pound broccoli crowns $1.89
  • 1 - bunch green onions $0.59
  • 1 - bunch cilantro $0.89
  • 2 - pounds carrots $1.69
  • 2 - large bag of salad $5.98
  • 1 - bag onions $2.00
  • 1 - bag red potatoes 5 Ibs $4.99
  • 1 - italian turkey sausage 20 oz. $4.99
  • 1 - pound chicken tenderloin $7.49
  • 1 - pound boneless skinless chicken breasts $6.63
  • 2 - pounds stew meat $12.95
  • 1 - white wine (Pinot Grigio or Chardonnay) Something you would drink. $10.00
  • 1 - ginger ale 2 liter or 1 can ginger beer $1.99
  • 1 - bag long grain rice 32 oz. $1.49
  • 1 - teriyaki sauce 10 oz. $2.19
  • 1 - chicken broth 32 oz. $2.25
  • 1 - chicken broth 14 oz. Do not buy if cooking with wine. $0.89
  • 1 - can black beans 14.5 oz $0.79
  • 1 - can mexicorn/Southwest/Fiesta 11 oz. $0.85
  • 1 - jar roasted sweet red peppers 7 oz. $1.99
  • 1 - jar salsa 16 oz. $1.29
  • 1 - jar taco sauce 8 oz. $1.79
  • 1 - 8 pack flour whole wheat tortillas 8 inches $1.79
  • 1 - can diced tomatoes $0.79
  • 1 - can crushed tomatoes 28 oz. $1.25
  • 1 - can diced tomato with green chili 14.5 oz $1.00
  • 1 - box orecchiette or small tube pasta (4 cups uncooked) $2.29
  • 1 - sesame seeds $3.29
  • 1 - shredded reduced fat cheddar cheese 8 oz. $2.29
  • 1 - shredded mozzarella cheese 8 oz. $2.29
  • 1 - grated parmesan cheese $2.50
  • 1 - reduced fat sour cream 16 oz. $1.50
  • 1 - frozen corn 10 oz. $1.00
  • 1 - frozen peas 10 oz. $1.00
  • 1 - dozen eggs $2.19

© 2022 Staying On Budget LLC

stayingonbudget.com is owned and operated by Staying On Budget LLC.

Staying On Budget LLC is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program and earns from qualifying purchases. 

Related articles

Grocery List Menu 8 – Family of 4

Week 8 will cost about $88.88. If you completed previous weeks then week 8 will cost about $79.21. Store brands and sale items are the key to even more savings!

Grocery List Menu 7 – Family of 4

Week 7 will cost about $94.46. If you completed previous weeks then week 7 will cost about $93.00. Store brands and sale items are the key to even more savings!

Grocery List Menu 6 – Family of 4

Week 6 will cost about $93.05. If you completed week 5 then week 6 will cost about $84.30. Store brands and sale items are the key to even more savings!

Christin Lee

FULL TIME BUDGET BLOGGER

It is fun to think that there might be a short cut but the reality is planning plus diligence equals financial freedom.

My Favorite Articles